تاریخچه انجمن نفرولوژی ایران

نفرولوژی مدرن در اویل دهه 1340 و پس از بازگشت تعدادی از متخصصین دوره دیده در نفرولوژی، از کشورهای فرانسه، انگلستان و آمریکا به ایران آغاز شد. دکتر عبدالحسین سمیعی اولین نفرولوژیست فارالتحصیل آمریکا بود که خدمات بزرگی را در مراقبت از بیماران کلیوی و دیالیزی کشور ارائه داد. در سال 1340 دکتر فرهاد معتمد و دکتر عبدالمحمد رفعت انجمنی را با 10 عضو بنیان گذاری کردند که در واقع اولین انجمن نفرولوژی ایران بود. این انجمن جلساتی را به طور ماهیانه برگزار می نمود ولی عملاً به علت تعداد کم اعضاء تا اواسط دهۀ 1350چندان فعال نبود. بین سالهای 1349 و 1357 پزشکان دیگری همچون دکتر بیژن نیک اختر در دانشگاه تهران، دکترمهدی خان محمدی، دکتر ابراهیم ایپکچی، دکتر فریدون علوی، دکتر کیوان و دکتر بهمن شاهین، دکتر بهروز برومند، دکتر احد قدس، دکتر خسرو رهبر، به گروه نفرولوژیستهای ایران اضافه شدند ودر مجموع تعداد نفرولوژیستهای ایران به 26 نفر افزایش یافت. به این ترتیب انجمن نفرولوژی فعالبت بیشتری پیدا کرد و به طور ماهانه ژورنال کلابهای نفرولوژی و جلسات علمی را با توان علمی بالاتری برگزار می نمود. از فعالیتهای انجمن در آن روزها می توانیم به برگزاری سمپوزیوم بیماریهای کلیوی در بهمن ماه 1356 اشاره نمائیم.

تا سال 1354 دکتر نورالدین هادوی ریاست انجمن را به عهده داشت. در سال 1355 دکتر بهروز برومند که اولین نفرولوژیست دارای بورد امریکا بود، به عنوان رئیس انجمن و دکتر منصور هاشمی راد، دکتر ایرج امیر لک و دکتر مهدی قوامیان به عنوان اعضای هیئت مدیره انتخاب شدند. انجمن در مهر ماه 1357 کنگره بین المللی هایپرتنشن را با بیش از 500 شرکت کننده برگزار نمود و اساتیدی چون دکتر منصور هاشمی راد، دکتر بهروز برومند و دکتر احد قدس (به عنوان دومین نفرولوژیست دارای بورد امریکا و از گروه مخترعین دیالیز صفاقی مزمن در سال 1978)1و نیز تعدادی از همکاران کاردیولوژیست و 3 سخنران بین المللی به عنوان سخنران مهمان در این کنگره حضور داشتند. انجمن تا سال 1359 به کار خود ادامه داد و در آن زمان با شروع جنگ تحمیلی فعالیت انجمن نفرولوژی نیز مانند سایر انجمنهای علمی کشور متوقف شد.

در سال 1371 انجمن نفرولوژی با برنامه های مشخص و با هدف ارتقاء استانداردهای آموزشی، تحقیقاتی و درمانی مطابق با استانداردهای جهانی مجددآً تشکیل و با نظر اعضای انجمن شامل دکتر علی نوبخت حقیقی، دکتر منصور هاشمی راد، دکتر خسرو رهبر و دکتر حسین نژاد گشتی اساسنامه ای جدید تدوین شد. اعضای موسس انجمن جدید، همراه با دکتر سید مهدی قوامیان، دکتر فریدون پروشانی نیا، و دکتر خسرو روستائیان اولین هیئت رئیسه انجمن را تشکیل دادند و دکتر احد قدس را به عنوان رئیس انجمن برگزیدند. وی در 3 دورۀ 2 سالۀ متوالی ریاست انجمن را به عهده داشت و رئیس اولین تا ششمین کنگرۀ نفرولوژی دیالیز و پیوند ایران بود که از سال 1369 تا سال 1379 تقریباً هر دو سال برگزار گردید. در سال 1379 دکتر بهروز برومند به عنوان رئیس انجمن برگزیده شد و تا سال 1385 در این سمت به فعالیت خود ادامه داد. وی کنگره های هفتم تا دهم نفرولوژی دیالیز و پیوند ایران را به فواصل 18 ماه و نیز همایش مشترک بین انجمن نفرولوژی ایران و انجمن اروپایی نفرولوژی، دیالیز و پیوند (ERA- EDTA) را در اردیبهشت سال 1380 برگزار نمود. کنگره دهم نفرولوژی در شهر اورمیه و کنگره یازدهم نفرولوژی در آبان ماه 1386 با مدیریت جدید و ریاست آقای دکتر عزت اله عبدی برگزار گردید.  دکتر علی نوبخت حقیقی از سال 1371 تا 1384 به عنوان دبیر و خزانه دار مشغول به فعالیت بود. در آذرماه سال 1387 انجمن بطور رسمی درموسسه ثبت شرکتها ثبت شد و در دفتر فعلی به ادامه فعالیت پرداخت. طی این بازه زمانی، آقای دکتر عزت الله عبدی و آقای دکتر محمدرضا گنجی هر کدام دو دوره 3 ساله ریاست انجمن را بعهده داشتند و از آذر ماه سال 1397 آقای دکتر محسن نفر که قبلا به عنوان دبیر انجمن فعالیت می کردند، به عنوان رئیس انجمن و دکتر شهرزاد عصاره به عنوان دبیر انجمن، در کنار سایر اعضای هیئت مدیره جدید عهده دار امور انجمن میباشند. از سال 1386 تا 1397 دکتر محسن نفر دبیر و دکتر شکوفه ساوج و دکتر نکیسا هومن هر کدام 2 دوره خزانه دار انجمن بوده اند. طی بازه زمانی 1386 تا 1397 کنگره های ملی انجمن نفرولوژی در شهر تهران و کنگره های بین المللی در شهرهای کیش (1388)، یزد (1390)، اصفهان (1392)، مشهد (1394) و شیراز (1396)، همزمان با سومین کنگره بین المللی پیوند اعضا برگزار گردید.

در حال حاضر انجمن نفرولوژی ایران در حدود 390 عضو پیوسته (نفرولوژیست بزرگسال و اطفال)، 35 عضو وابسته (متخصصین داخلی علاقه مند به نفرولوژی ) و یک عضو افتخاری دارد. انجمن هر 2 سال یکبار کنگره های نفرولوژی ایران را بصورت ملی (در شهر تهران) و بین المللی (در سایر شهرهای ایران) با حضور سخنرانان برجستۀ ایرانی و بین المللی برگزار و تازه های علم نفرولوژی را ارائه می نماید.

سمینارهای علمی ماهانۀ انجمن نفرولوژی ایران در مرکز همایشهای انجمن، بیمارستانهای مختلف دانشگاهی و سایر مراکز همایشها در تهران و سایر شهرستانها برگزار می گردد. برخی از این همایشها با حضور و همکاری متخصصین سایر رشته ها از جمله همکاران اندوکرینولوژیست، کاردیولوژیست، پولمونولوژیست، ایمونولوژیست و اورولوژیست تشکیل می شود. انجمن نفرولوژی همچنین از برگزاری و حضور نفرولوژیستها در همایش های نفرولوژی در سایر شهر های ایران و نیز شرکت اعضاء در کنگره های مختلف نفرولوژی و پیوند در خارج از کشور حمایت می کند.

انجمن بین المللی نفرولوژی (International Society of Nephrology- ISN) در هر کنگره حضور 3 سخنران بین المللی را به عهده می گیرد و حمایت می کند. اعضای انجمن نفرولوژی ایران از سال 1380 به صورت گروهی عضو ISN هستند و ایران بعد از کشور چین بیشترین عضویت گروهی را در این انجمن دارا می باشند. کنگره های بین المللی و بعضاً سمینارهای داخلی انجمن، که نقش آموزشی در سایر کشورها داشته اند، موفق به دریافت ISN endorsement شده اند. اعضای انجمن نفرولوژی هر ساله نقش فعال در برگزاری روز جهانی کلیه در شهرهای مختلف ایران دارند.

از اساتید پیشکسوت نفرولوژی ایران دکتر احد قدس در سالهای گذشته رئیس (Middle East Society of Transplantation: MESOT) و اساتید دکتر بهروز برومند و دکتر عزت اله عبدی عضو هیئت مدیره و دکتر علی نوبخت حقیقی دبیر این انجمن بوده اند. همچنین دکتر حسن ارگانی از سال 2016 دبیرMESOT  هستند و نیز از اعضای کمیته علمی و سفیر (Ambassador) در European Society of Transplantation (ESOT) می باشند.

از سال 2011 تا 2017 دکتر محمدرضا گنجی عضو بورد خاورمیانه ISN و از سال 2017 تاکنون دکتر شهرزاد عصاره دبیر بورد خاورمیانه ISN و نیز عضو هیئت مدیره ISN به عنوان نماینده خاور میانه بوده اند.

همچنین دکتر بهروز برومند در سال 2015 موفق به دریافت جایزه Pioneer in Nephrology in Middle East  شدند.

 

اعضاء هیات مدیره فعلی انجمن نفرولوژی عبارتند از:

ریاست: دکتر محسن نفر

ریاست قبلی: دکتر محمدرضا گنجی

دبیر: دکتر شهرزاد عصاره

خزانه دار: دکتر شکوفه ساوج

اعضاء: دکتر ایوب پزشکی، دکتر شهناز اتابک، دکتر مسعود خسروی، دکتر نکیسا هومن

اعضاء علی البدل: دکتر امیراحمد نصیری، دکتر فرشید حق وردی

بازرس: دکتر سمیرا طبیبان

بازرس علی البدل: دکتر زهرا شفیعی

 

1-    Popovich RPMoncrief JWNolph KDGhods AJTwardowski ZJPyle WK. Continuous ambulatory peritoneal dialysis. Ann Intern Med. 1978 Apr;88(4):449-56.

 

(به روز شده در دی 1397)